W życiu mogą zdarzyć się sytuacje, w których potrzebna jest pomoc osoby mającej rozeznanie w sprawach sądowych, znających prawo od podszewki. Czy wiecie, że w takich sytuacjach najszybciej rozwiązanie zaproponuje radca prawny? Nie często rozmawia się o tym, czym zajmuje się radca prawny? Z jakimi dokładnie sprawami można się zwrócić o pomoc do kancelarii radcy prawnego? Oto lista najczęściej słyszanych pytań, jakie zadają nam klienci.
Radcą prawnym może zostać osoba, która:
-ma pełną osobowość prawną,
-nie była karana, ani skazana prawomocnym wyrokiem,
-ukończyła 5. letnie studia prawnicze,
-odbyła 3. letnią aplikację radcowską w Polsce,
-złożyła egzamin radcowski,
-dokonała wpisu na Krajową Listę Radców Prawnych i złożyła ślubowanie.
Zadaniem radcy prawnego jest pomoc w znalezieniu rozwiązania różnych spraw, problemów natury prawnej. Radca prawny może również reprezentować nas przed sądem, pomóc w sporządzaniu umów. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, do kancelarii radcy prawnego zgłaszają się zarówno osoby fizyczne, jak i właściciele firm. Często osoby prawne jak np. spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe, spółki kapitałowe korzystają z usług radcy prawnego w formie stałej współpracy.
Do obowiązków radcy prawnego będzie zatem należeć:
-obsługa prawna firm,
-negocjowanie warunków umów handlowych i sporządzanie ich,
-obsługiwanie zgromadzeń wspólników,
-przygotowywanie opinii prawnych,
-sporządzanie regulaminów, pism procesowych itp.
Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Nikt nikogo nie może zmusić do przestąpienia progu kancelarii. Jednak biorąc pod uwagę złożoność polskiego prawa i prawa unii europejskiej (coraz częściej współpracujemy z podmiotami z zagranicy w ramach prowadzonej działalności), warto poradzić się radcy prawnego co do kształtu podpisywanej umowy handlowej, celem uniknięcia problemów w przyszłości. Radca prześledzi umowę pod kątem zabezpieczenia naszych interesów, sprawdzi poprawność zapisu pod względem merytorycznym i formalnym.
W życiu codziennym radca prawny pomoże w sprawach spadkowych, podziału majątku, czy też w trudnych momentach naszego życia, trudności w uzyskaniu odszkodowania za uszkodzenia ciała, odzyskania należności od instytucji państwowych, ubezpieczalni itp.
Zawód radcy prawnego należy do zawodów zaufania publicznego, co oznacza, że radcę prawnego obowiązuje zachowanie tajemnicy służbowej. Wszystkie informacje przekazane w kancelarii zostają za zamkniętymi drzwiami, żadna informacja nie wydostanie się na światło dzienne. Dodatkowo celem podniesienia bezpieczeństwa swoich klientów, kancelarie radcy prawnego podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.