Ile kosztuje pomoc radcy prawnego?

Osoby, które potrzebują skorzystać z profesjonalnych porad prawnych, bardzo często zastanawiają się, są koszty takich usługi. Szczególnie w przypadku skomplikowanych spraw klienci obawiają się, że pomoc radcy prawnego będzie wymagać sporych nakładów finansowych. Czy rzeczywiście trzeba przygotować się na wysokie ceny?

Jaka jest cena porady prawnej?

Trudno przedstawić uniwersalny cennik, ponieważ każda kancelaria ma swoją politykę cenową. Istnieją jednak podstawowe minimalne stawki, które wyznaczone są przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych (Dz.U. z 2002 r. nr 163, poz. 1349), jak i adwokatów (Dz.U. z 2002 r. nr 163, poz. 1348).

W praktyce stawki te mogą kształtować się w różny sposób. Radca prawny może oczekiwać od klienta równowartości minimalnej stawki, ale ma też prawo do wyższych cen. Z drugiej strony jednak zdarzają się i takie sytuacje, w których prawnik decyduje o zmniejszeniu podstawowej stawki, a nawet udzieleniu pomocy prawnej całkowicie bezpłatnie, np. gdy sytuacja materialna klienta jest trudna.

Co ciekawe, zróżnicowanie stawek może obowiązywać nawet w tej samej kancelarii. Jest to możliwe, gdyż innymi cenami będą objęte usługi świadczone przez doświadczonego radcę czy adwokata niż obowiązki aplikanta, czy absolwenta prawa.

Wynagrodzenie dla radcy prawnego — od czego zależy?

Tak naprawdę ostateczny koszt usług radcy prawnego zależy od specyfiki sprawny, jej skomplikowania, nakładu pracy, a także indywidualnych możliwości finansowych Klienta. Oprócz minimalnych stawek wynagrodzenia wyznaczonych przez ww. rozporządzenie są to najważniejsze czynniki wpływające na cenę wsparcia prawnego.

Jeśli chcesz mieć pewność, ile zapłacisz za profesjonalną pomoc kancelarii radcy prawnego, warto już we wstępnej rozmowie zapytać, w jaki sposób ustalane są stawki wynagrodzenia. W tym celu najlepiej w skrócie przedstawić problem, dzięki czemu łatwiej będzie określić, ile czasu i wysiłku trzeba będzie poświęcić danej sprawie.

Wiele problemów można omówić i wyjaśnić w ramach standardowej porady. W takich przypadkach klienci zapłaci jednorazowo za pojedynczą usługę.

Wróć