Pozew rozwodowy to pierwszy i najważniejszy krok do uzyskania sądowego orzeczenia o rozpadzie małżeństwa. To wniosek jednej lub obydwu stron, w zależności od tego, jakie są przyczyny decyzji o rozwodzie. Jak napisać pozew o rozwód? Poniżej opisujemy stworzenie wniosku krok po kroku.
Każdy z małżonków może wnieść pozew o rozwód, wówczas staje się powodem. Kiedy wniosek o rozwód składa osoba winna rozpadu małżeństwa, a drugi małżonek nie chce się na niego zgodzić, sąd wyda orzeczenie pod pewnymi warunkami. Kwestie związane z rozwodami reguluje prawo rodzinne. Możemy wnosić o rozwód:
Napisanie pozwu rozwodowego możemy zlecić radcy prawnemu lub napisać go sami.
W pozwie rozwodowym należy wyszczególnić przyczyny, dla których występujemy o rozwód i wymienić dzieci ze wspólnego związku oraz określić wysokość alimentów (jeśli chcemy je uzyskać). Konieczne jest zawarcie informacji, czy małżonkowie podejmowali próbę mediacji, a jeśli nie – to dlaczego. Sąd może skierować małżonków na mediację, jeśli widzi szansę na pogodzenie ich lub dojście do porozumienia stron. Poza tym, we wniosku należy uściślić oczekiwania dotyczące:
Pozew rozwodowy musi zawierać także konkretne uzasadnienie jego złożenia. W tym punkcie opisujemy:
Niezbędne do złożenia pozwu rozwodowego dokumenty to:
Wniosek rozwodowy powód składa w wydziale rodzinnym lub cywilnym Sądu Okręgowego, w ostatnim wspólnym miejscu zamieszkania. Jeżeli żadne z małżonków już tam nie mieszka, powód składa wniosek w sądzie właściwym dla pozwanego/pozwanej. Opłatę złożenia pozwu w wysokości 600 zł powód uiszcza na miejscu w sądzie. Jeśli jednak jego sytuacja finansowa jest trudna, może wnieść o podzielenie tej kwoty między obydwiema stronami.
Wróć